Είσαι φοιτήτρια ή απόφοιτος οικονομικών, διοίκησης επιχειρήσεων, πληροφορικής, ΤΕΙ, ηλεκτρολογίας, βιολογίας και πολλών άλλων ειδικοτήτων; Τότε δεν έχεις, παρά να στείλεις το βιογραφικό σου, αυτή την εβδομάδα (29 Ιουνίου-5 Ιουλίου) στις παρακάτω εταιρείες που αναζητούν άτομα για πρακτική άσκηση!

Ελλάδα

-H ΜΕΪΔΑΝΗΣ(όμιλος Electroinvest), είναι μια από τις ταχύτερα αναπτυσσόμενες εταιρείες στο χώρο της εμπορίας και διανομής ηλεκτρολογικού υλικού και μέχρι σήμερα έχει αναπτύξει ένα δίκτυο 17 καταστημάτων σε όλη την Ελλάδα προσφέροντας λύσεις ποιότητας σε επαγγελματίες και καταναλωτές. Στα πλαίσια της συνεχούς ανάπτυξης, η εταιρεία ενδιαφέρεται για συνεργασία με τελειόφοιτους σπουδαστές για τα καταστήματα της εταιρείας σε θέσεις συμβούλων πωλήσεων. Ειδικότερα, αναζητούν τελειόφοιτους ΤΕΙ με τεχνική κατεύθυνση, κατά προτίμηση στην Ηλεκτρολογία, για την εξάμηνη πρακτική τους άσκηση. Οι πρακτικά ασκούμενοι θα απασχοληθούν στα τμήματα Συμβούλων Πωλήσεων και Διοικητικής Υποστήριξης ανάλογα με την ειδικότητά τους.
Η εταιρεία προσφέρει:

•          Συνεχή εκπαίδευση και κατάρτιση στο αντικείμενο.

•          Δυνατότητα εργασίας πλησίον τόπου κατοικίας.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

-Η BFS Group, που βρίσκεται στην Αθήνα, δίνει τη δυνατότητα σε αποφοίτους και σπουδαστές ΤΕΙ ,να κάνουν το πρώτο βήμα στην καριέρα τους αποκτώντας εμπειρία πρακτικής άσκησης σε συνεργασία με το εκπαιδευτικό ίδρυμα φοίτησης.
Καθήκοντα:
Εργασία εντός γραφείου και έκδοση τιμολογίων
Επικοινωνία με πελάτες
Επίβλεψη της αποθήκης Διαχείριση και ανανέωση υπάρχοντος πελατολογίου(CRM)
Υποστήριξη τμήματος marketing / Δημοσίων Σχέσεων
Οργάνωση και Διοίκηση γραφείου
Εργασία στην Αθήνα
Προσανατολισμός στην βέλτιστη εξυπηρέτηση του πελάτη
Επιθυμητά προσόντα:
Υπευθυνότητα ,Ομαδικό πνεύμα, Επικοινωνιακές Ικανότητες
Απόφοιτοι δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
Διάθεση για εργασία

-Η ΧΑΡΤΟΠΟΙΙΑ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ΑΒΕΕ ενδιαφέρεται ν΄απασχολήσει προπτυχιακούς φοιτητές από Σχολές Οικονομικές,Διοίκησης Επιχειρήσεων, Πληροφορικής κ.α.,για Πρακτική άσκηση που θα διαρκέσει 2 έως 6 μήνες.  Επίσης υπάρχει δυνατότητα στέγασης στις εγκαταστάσεις της εταιρείας,κατόπιν συνεννόησης με τον ενδιαφερόμενο/η. Τηλ.επικοινωνίας : 25310 82216 6938 451960. Υπεύθυνος: Ελένη Γραβουνιώτη.

-Η CRETA FARMS παρέχει τη δυνατότητα σε νέους υποψηφίους και απόφοιτους πανεπιστημίων να ξεκινήσουν την επαγγελματική τους σταδιοδρομία στην εταιρεία ώστε να ανακαλύψουν τις δυνατότητες τους και να αποκτήσουν εφόδια που θα τους αναδείξουν ως τα Αυριανά Επιτυχημένα Στελέχη, της Διεύθυνσης Έρευνας και Ανάπτυξης.
Βασικές αρμοδιότητες
Κατανόηση & συμμετοχή της διαδικασίας RnD
Εναλλαγή στα διάφορα Τμήματα Παραγωγής – RnD
Συμμετοχή στις διαδικασίες παραγωγής
Reporting
Απαραίτητα Προσόντα
Κάτοχος πτυχίου/διπλώματος ΑΕΙ (χημικού μηχανικού, μηχανικού παραγωγής & διοίκησης, μηχανολόγου, βιολόγου, γεωπόνου, επιστήμης & τεχνολογίας τροφίμων)
Πολύ καλή γνώση Η/Υ και πληροφορικών συστημάτων.
Προϋπόθεση: Δυνατότητα μετεγκατάστασης στο Ρέθυμνο
Δεξιότητες και Δυνατότητες
Οργανωτικές και διοικητικές δεξιότητες
Ικανότητα λεπτομερούς προσέγγισης θεμάτων
Ικανότητα διαχείρισης και επίλυσης προβλημάτων
Ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών
Προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής αιτήσεων: 07/07/2015
Κάντε την αίτηση σας εδώ.

Εξωτερικό

-Το ΄Ιδρυμα Μποδοσάκη, σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Ελλάδα, προκηρύσσει την επιχορήγηση εννέα θέσεων για πρακτική άσκηση διάρκειας τεσσάρων έως έξι μηνών σε εταιρείες και οργανισμούς στη Γαλλία.
Η πρακτική άσκηση θα ξεκινήσει από τον Σεπτέμβριο του 2015. Οι υποψήφιοι μπορούν να υποβάλουν την αίτησή τους μέχρι την 17η Ιουλίου 2015.
Οι θέσεις για την πρακτική άσκηση είναι οι εξής:

1.Internship for the development of French-Greek relations in the field of aerospace, Aerospace Valley (in cooperation with the Si Cluster)
2.    Internship for the development of French-Greek relations in the field of digital creative industries, Cap Digital (in cooperation with the Gi Cluster)
3. Internship for web programming for the development of an eLearning platform for knowledge transmission, MINES ParisTech
4. Internship for stochastic modeling of gestural time series MINES ParisTech, MINES Paris Tech
5.    Internship for the implementation of digital brand webmarketing strategies based on International Marketing standards, Pierre Fabre
6. Internship for running a data science project with analytics open tools and algorithms from the machine learning world, AXA Global P&C
7.    Internship for the implementation and evaluation of different solutions for a large range of parameters in the framework of Maestro’s research cooperation with Akamai Technologies, Inria Sophia Antipolis-Méditerranée
8.    Internship for the design and optimisation of wireless backhaul networks using fixed point-to-point wireless communications, Inria Sophia Antipolis- Méditerranée
9.    Internship for the optimisation of Airport slots assignment and k-Maximum matching problem, Inria Sophia Antipolis-Méditerranée