Το καλοκαίρι πέρασε και τώρα, μπορείς να αφοσιωθείς αποκλειστικά στο να ξεκινήσεις την πρακτική σου άσκηση σε κάποια εταιρεία σε Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Παρακάτω, θα δεις τις πιο δημοφιλείς θέσεις!

Ελλάδα

-Το ΕΛΙΑΜΕΠ ζητά εκπαιδευόμενους για 4 τμήματά του.
Αναλυτικά:
1) Εκπαιδευόμενη/ο (μερικής απασχόλησης) για τo Τμήμα Ανάπτυξης
Ημερομηνία έναρξης: 1 Οκτωβρίου 2015
Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: έως και 14 Σεπτεμβρίου 2015
2) Εκπαιδευόμενη/ο (μερικής απασχόλησης) για τo Τμήμα Διοργάνωσης Σεμιναρίων-Συνεδρίων
3) Εκπαιδευόμενη/ο (μερικής απασχόλησης) για τo Πρόγραμμα «ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ»
Η θέση είναι μη-αμειβόμενη και διαθέσιμη από τις 05/10/2015 και για 6 μήνες.
Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: έως και τις 21 Σεπτεμβρίου 2015
4) Εκπαιδευόμενη/ο (μερικής απασχόλησης) για τo Κέντρο Eυρωπαϊκής Πληροφόρησης Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ

INTRACOM TELECOM αναζητά να καλύψει θέσεις πρακτικής άσκησης με έναρξη τον Οκτώβριο 2015 για τελειόφοιτους  Τ.Ε.Ι.
 Αντικείμενο Απασχόλησης
Οι ασκούμενοι θα εκπονήσουν την πρακτική τους άσκηση ανάλογα με τα προσόντα και τα ενδιαφέροντά τους στη διεύθυνση Ανθρώπινου Δυναμικού στην Παιανία Αττικής σε κάποιο από τα παρακάτω αντικείμενα:
- Βοηθός τεχνικού ασφαλείας
- Μισθοδοσία
- Προσέλκυση και επιλογή προσωπικού
Απαιτήσεις
-Τελειόφοιτος/ η Τ.Ε.Ι.τμημάτων Διοίκησης Επιχειρήσεων/Μηχανολογίας/Αυτοματισμού/Ηλεκτολογιας
-Δικαίωμα εκπόνησης πρακτικής άσκησης
-Καλή γνώση MS Office
-Πολύ καλή γνώση Αγγλικών
Παροχές
-Μισθός πρακτικής άσκησης
-Σταθερό ωράριο εργασίας (9:00-17:00)
-Μεταφορά με εταιρικά λεωφορεία από και προς το χώρο εργασίας
-Δυνατότητα επιδοτούμενου γεύματος σε εστιατόριο στις εγκαταστάσεις της εταιρίας
Οι σπουδαστές που θα πραγματοποιήσουν την πρακτική τους άσκηση στην INTRACOM Telecom στην Παιανία Αττικής θα έχουν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με οργανωμένα συστήματα, να αποκτήσουν επαγγελματική εμπειρία, να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους  και να χτίσουν τα θεμέλια της επαγγελματικής τους εμπειρίας στο πεδίο ενδιαφέροντός τους.

BFS Group, δίνει τη δυνατότητα σε αποφοίτους και σπουδαστές ΤΕΙ, να κάνουν το πρώτο βήμα στην καριέρα τους αποκτώντας εμπειρία πρακτικής άσκησης σε συνεργασία με το εκπαιδευτικό ίδρυμα φοίτησης.  Όμιλος εταιρειών στα νότια προάστια της Αττικής ζητά υπαλλήλους Γραφείου για πρακτική άσκηση.
Καθήκοντα:
-Εργασία εντός γραφείου και έκδοση τιμολογίων
-Επικοινωνία με πελάτες
-Επίβλεψη της αποθήκης Διαχείριση και ανανέωση υπάρχοντος πελατολογίου(CRM)
-Υποστήριξη τμήματος marketing / Δημοσίων Σχέσεων
-Οργάνωση και Διοίκηση γραφείου
-Εργασία στην Αθήνα
-Προσανατολισμός στην βέλτιστη εξυπηρέτηση του πελάτη
Επιθυμητά προσόντα:
-Υπευθυνότητα, Ομαδικό πνεύμα, Επικοινωνιακές Ικανότητες
-Απόφοιτοι δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
-Διάθεση για εργασία

Εξωτερικό

-Φοιτητές ή πρόσφατα απόφοιτους αναζητά η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα για πρακτική άσκηση στον τομέα της στατιστικής. Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 28/9/15. Απαραίτητο είναι το πτυχίο στη στατιστική ή σε παρεμφερή κλάδο –μαθηματικά, οικονομικά, οικονομετρία κ.α.- και η καλή γνώση αγγλικών. Η πρακτική άσκηση θα διαρκέσει από τρεις έως έξι μήνες, με δυνατότητα παράτασης έως 12 μήνες. Περισσότερες πληροφορίες εδώ.